joomla templates top joomla templates template joomla

Polscy kierowcy nie dbają o swoje samochody. W zeszłym roku około 480 tysięcy pojazdów nie przeszło pozytywnie przeglądu

info: TVN Turbo/x-news włącz . Opublikowano w Motoryzacja wiadomości

 
W ubiegłym roku na polskich stacjach kontroli pojazdów sprawdzono ponad 16 mln aut. 3 procent wszystkich badań zakończyło się negatywnym wynikiem. To daje około 480 tysięcy pojazdów, które nie przeszły przeglądu. Najczęstszy powód to problemy z oświetleniem.

- Właściciele pojazdów niezbyt przykładają się do dbałości o ich stan techniczny. Wiele usterek oświetlenia można naprawić samemu np. wymienić uszkodzoną żarówkę - powiedział Marcin Barankiewicz z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.
 

To, że polscy kierowcy nie dbają o reflektory swoich aut potwierdzają także badania Instytutu Transportu Samochodowego.

- Tylko kilka procent pojazdów poruszających się po polskich drogach ma dobrze ustawione oświetlenie, a 90 procent kierowców jest regularnie oślepianych przez samochody jadące z naprzeciwka - poinformował Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Sporo aut ma także luzy w zawieszeniu. Kierowcy przyjeżdżają na przegląd ze zużytymi sworzniami, łożyskami, wahaczami i uszkodzonymi osłonami. Wielu kierowców jeździ także z nie do końca sprawnymi hamulcami albo zostawia na drodze plamy olejowe, które mogą być groźną pułapką dla motocyklistów.