joomla templates top joomla templates template joomla

Rajdowy Volkswagen Golf CNG

włącz . Opublikowano w Modele aut - Volkswagen


Debiut na warszawskiej Barbórce zakończył się 18 miejscem w klasyfikacji ogólnej i 11 na OS Karowa.

Stosowanie do napędzania samochodów gazu ziemnego CNG jest bardzo popularne w Austrii. W 46. Rajdzie Warszawska Barbórka (12-13 grudnia 2008 ) wzięła udział austriacka załoga zespołu CNG Auto w składzie Hannes Danzinger – Pia Maria Schirnhofer. Austriacy jechali zgłoszonym w klasie 2 samochodem Volkswagen Golf IV kit-car, zasilanym sprężonym gazem ziemnym (CNG).

W 1996 r. na starcie Rajdu Semperit pojawił się kierowca fabryczny Volkswagena Raimund Baumschlager w 4-drzwiowym Golfie TDI i wygrał kategorię F-2. To zapoczątkowało działania ekologiczne w austriackim sporcie samochodowym. Pierwszym mistrzem w tej klasie został w 1999 r. właśnie Baumschlager w doświadczalnym Golfie IV kit-car z Wolfsburga, napędzanym 240-konnym turbodieslem. Rok później ten sam kierowca startując Golfem IV kit-car zasilanym biodieslem nie dawał się dogonić wielu pojazdom 4x4 grupy N. Swym przykładem pociągnął innych producentów i diesle do dziś ścigają się w austriackich rajdach, jako pojazdy homologowane przez austriacką federację sportów motorowych OeAMTC. W Polsce Golfa TDI używał Włodzimierz Groblewski, z kolei Skodą Fabią turbodiesel startował Tomasz Płaczek, ale obecnie w RSMP nie funkcjonuje klasa diesel.
Rajdowy Volkswagen Golf CNG     Rajdowy Volkswagen Golf CNG

Silniki wysokoprężne w rajdach to za mało – uznali austriaccy dystrybutorzy gazu ziemnego (OeMV i Wien Energy) i równolegle podjęli nowe wyzwania. I tak w Rajdzie Bosch wystartował Golf GTI Turbo CNG z Hannesem Danzingerem za kierownicą. Na sezon 2007 Volkswagen Austria przygotował dla Wien Energy gazowe Golfy i to zarówno grupy N, jak i kit-car.

więcej na : http://www.autocentrum.pl/go/338__Rajdowy_Volkswagen_Golf_CNG__1856915560.html