joomla templates top joomla templates template joomla

I3 - przyszłościowe technologie dostępne już dziś

włącz . Opublikowano w Modele aut - inne auta

Koncern Johnson Controls, czołowy dostawca kompletnych elementów samochodów, w koncepcyjnym modelu I3 przedstawia innowacyjne rozwiązania w zakresie foteli, elektroniki, wnętrza i akumulatorów. Wiele z nich zapewne spotkamy wkrótce w autach różnych marek.

 

I3 to przedstawiciel segmentu CUV (crossover-utility-vehicle), który według badań rynkowych będzie rozwijał się w tempie 40 procent rocznie w ciągu kolejnych dziesięciu lat. Auto stanowić ma także odpowiedź na nasilające się zainteresowanie rynku pojazdami hybrydowymi ładowanymi z gniazdka zwanymi plug-in albo PHEV (od plug-in hybrid electric vehicle). Te ostatnio stały się ostatnio modne, ze względu na pozorny brak spalin – emituje je elektrownia produkująca energię elektryczną (alternatywnie w przypadku obiektów atomowych mamy do czynienia z promieniotwórczymi odpadami).

 

Podczas prac nad koncepcją I3 projektanci i inżynierowe JCI kierowali się potrzebami użytkowników pojazdów CUV, czyli „młodych, bezdzietnych i ustabilizowanych zawodowo mieszkańców miast lub starszych par, których dzieci już rozpoczęły dorosłe życie".

 

Kabinę skonstruowano zgodnie z unikalnym podejściem JCI do zestawiania i integracji wnętrz – Human Machine Interaction (HMI – współdziałanie człowieka i maszyny). W trójwymiarowym interfejsie informacje analogowe są przeplatane z cyfrowymi obrazami. Dzięki temu można jednocześnie wyświetlać prędkość, informacje o trasie oraz inne dane. Technologia umożliwia wyświetlanie jedynie informacji analogowych, analogowych i cyfrowych bądź tylko cyfrowych, które są prezentowane na specjalnym panelu, a kierowca może wybierać różne funkcje, korzystając z przełączników na kierownicy.

 

Innym przejawem filozofii HMI jest interfejs urządzeń mobilnych. Udogodnienie to polega na połączeniu urządzeń elektronicznych, w tym telefonów komórkowych, nawigatorów i odtwarzaczy muzycznych (MP3), z samochodem, dzięki czemu ich obsługa staje się prosta i intuicyjna. Najważniejszą zaletą ma być to, że kierowca nie musi szukać i wciskać maleńkich klawiszy na urządzeniach przenośnych, ponieważ poszczególne funkcje włącza się za pomocą multi-sterownika bądź komendami głosowymi. Kolejne praktyczne rozwiązanie to monochromatyczny wyświetlacz dotykowy sterowania ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Wyświetlacz oferuje wszystkie tradycyjne funkcje sterowania klimatyzacją, a grafika jest wyświetlana bardzo czytelnie i może być animowana.

 

W systemie foteli I3 zastosowano dwie innowacje, które zwiększają elastyczność i zapewniają dodatkową przestrzeń załadunkową: opracowane przez JCI fotele Slim Seat, a także tylną kanapę, która pozostaje całkowicie ukryta aż do chwili użycia. Fotele Slim Seat mają oparcie o niewielkiej grubości, które (wg producenta) zapewniają taki sam poziom komfortu i bezpieczeństwa jak fotele tradycyjnie. Ich konstrukcja bazuje na opracowanej przez firmę konstrukcji o nazwie MS, a w zależności od indywidualnych preferencji klienta fotele mogą być wyposażane w różne funkcje poprawiające bezpieczeństwo lub komfort, np. siedziska z aktywnymi zagłówkami czy system wspierający odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

 

Drugi rząd siedzeń w modelu I3 pozostaje w ukryciu, jeżeli nie jest właśnie używany. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe miejsce na bagaż. Za pierwszym rzędem foteli pozostawać ma także wystarczająco dużo miejsca dla zwierząt domowych. Jeżeli potrzebne są dodatkowe miejsca dla pasażerów, wystarczy jedno wciśnięcie przycisku, żeby rozłożyć tylną kanapę i zrobić miejsce dla dwóch osób. Tylne oparcia są dzielone w proporcji 50/50, dzięki czemu możliwe jest rozłożenie z tyłu jednego fotela. Pod fotelami można bezpiecznie przechowywać małe przedmioty, takie jak aparaty, które pozostają niewidoczne dzięki specjalnej osłonce.

 

 

 

 

 

 

czytaj wiecej : www.motogazeta.autocentrum.pl