joomla templates top joomla templates template joomla

Nowa Skoda Superb - szczegóły techniczne

włącz . Opublikowano w Luksusowe auta

Sześć tygodni przed oficjalną premierą Skoda Auto ujawniła szczegóły techniczne nowej limuzyny. Na wyróżnienie zasługuje m.in. opatentowany system otwierania bagażnika Twindoor, dzięki któremu Superb staje się sedanem albo liftbackiem, napęd na cztery koła oraz adaptacyjny system przedniego oświetlenia.

 

Nazwa modelu Superb nawiązuje do tradycji marki Skoda, która sygnowała tą nazwą limuzynę z lat trzydziestych i czterdziestych. Już wtedy budowała ona reputację czeskiej firmy, jako marki motoryzacyjnej z czołówki najlepszych producentów na świecie. W okresie komunizmu zaprzestano tej praktyki. Dopiero w 2001 roku nastąpił początek nowej ery, a limuzyna pierwszej generacji okazał się dużym przebojem i w niektórych krajach zdominował sprzedaż w klasie wyższej, w dużym stopniu za sprawą korzystnego stosunku wielkości i jakości wykonania do ceny.

 

Druga generacja Skody Superb, która zadebiutuje podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, nawiązuje do modelu pierwszej generacji, ale zaprojektowano ją wg nieco zmienionych założeń stylistycznych. Nowa koncepcja wzornicza najlepiej jest widoczna w wyrazistej, trójwymiarowej formie atrapy chłodnicy, podczas gdy delikatne chromowe dodatki nadają mu optycznej głębi oraz mocy. Zarys klapy silnika płynnie styka się z reflektorami, wzmacniając poziomą orientację ich kształtu. Chromowe wykończenia wokół okien w wyższych wersjach wyposażenia przechodzą w trójwymiarowy element umieszczony na centralnym słupku drzwi. Wydłużona, w porównaniu do poprzednika, linia dachu w widoczny sposób ukazuje przestronność, szczególnie w tylnej części auta. Obraz dopełniają 18-calowe aluminiowe felgi i oznaczenie modelu Superb na górnych krawędziach reflektorów.

 

Po raz pierwszy w historii Skody tablica rejestracyjna nie jest zintegrowana z pokrywą bagażnika – została umieszczona niżej, na dolnej części zderzaka, a jej miejsce zajęło logo marki. Atrakcyjny wygląd tylnej części modelu Superb wzmacniają dodatkowo dwuczęściowe tylne światła. Ich jedna połowa jest zintegrowana z tylnymi nadkolami, a druga – z pokrywą bagażnika. Za dnia wyróżniają się prostolinijnym i eleganckim kształtem, natomiast po zmierzchu świecą światłem uformowanym w kształt litery C, charakterystycznym dla najnowszej generacji modeli marki Skoda.

 

Nowy Superb ma 4 838 mm długości, 1 817 mm szerokości oraz 1 462 mm wysokości. Przestrzeń na kolana pasażera na tylnej kanapie została zwiększona o 19 mm. Stało się tak, mimo że długość całkowita nowego modelu jest prawie identyczna z długością modelu poprzedniej generacji. Wielkość wnętrza jest zatem większa od auta poprzedniej generacji, a efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu poprzecznej zabudowy silnika.

 

Na wyróżnienie zasługuje unikalny w skali rynku charakter ma system zmiennego sposobu otwierania bagażnika o nazwie Twindoor (opatentowany przez Skoda Auto). Mimo, że wzornictwo w tej klasie trzyma się tradycyjnej koncepcji nadwozia typu sedan, model Superb nowej generacji został wyposażony w ciekawą tylną pokrywę bagażnika, która w praktyce eliminuje typowe ograniczenia. Zaprojektowany przez inżynierów koncernu Skoda system z gamy „przemyślane rozwiązania", w zależności od potrzeb, umożliwia otwieranie pokrywy bagażnika jak w samochodach o nadwoziu typu sedan lub – całą pokrywę wraz z tylnym oknem, jak w samochodach typu liftback. Aby zmienić sposób otwierania wystarczy jeden ruch ręki. W ten sposób na co dzień otwieramy tylko jedną część pokrywy bagażnika, a w razie potrzeby zyskujemy możliwość załadunku przedmiotów o znacznym rozmiarach. Pod pokrywą kryje się przestronny bagażnik, mieszczący 565 l kiedy oparcia tylnych siedzeń znajdują się w pozycji pionowej, a po złożeniu oparć pojemność wzrasta do 1 670 litrów. Wzrost pojemności bagażnika w stosunku do pierwszej generacji Superba wynosi 85 litrów.

 

Dobrą widoczność zapewniaj duża powierzchnia szyby przedniej oraz znaczące zwiększenie wielkości lusterek bocznych. W trudnych warunkach pogodowych poprawi ją AFS – adaptacyjny system świateł przednich oferowany wraz z reflektorami biksenonowymi. Skoda jako pierwsza marka w obrębie Grupy Volkswagen oferuje system AFS z rozszerzonym zakresem funkcji. Przy prędkości od 15 do 50 km/h, wiązka światła zostaje rozszerzona tak, by zapewnić lepsze oświetlenie krawędzi drogi, działa także znana już z innych modeli funkcja doświetlania zakrętów Corner. Przy wyższej prędkości (powyżej 90 km/h) elektroniczny układ sterowania ustawia światła w taki sposób, by doświetlony został także lewy pas. Ponadto wiązka światła zostaje lekko uniesiona, by oświetlić dłuższy odcinek drogi. Trzeci tryb systemu AFS działa podobnie do funkcji świateł mijania – jest uruchamiany podczas jazdy z prędkością od 50 do 90 km/h. W systemie AFS wykorzystane jest również specjalne ustawienie przeznaczone do jazdy podczas deszczu, ograniczające odbijanie się światła od kropel wody.

 

Centrum nowoczesnej deski rozdzielczej zajmie system nawigacji satelitarnej wyposażonej między innymi w twardy dysk o pojemności 30 GB oraz ekran dotykowy. Konsola centralna w kształcie litery V podkreśla charakter wnętrza, natomiast chromowane wykończenia oraz lśniące, czarne powierzchnie stanowią stylistyczne urozmaicenie. Nowe, okrągłe przyrządy pomiarowe z białymi wskaźnikami gwarantować mają dobrą czytelność zarówno za dnia, jak i nocą. W poszycie dachu wmontowane zostały diody elektroluminescencyjne, zapewniające rozproszone oświetlenie wnętrza (funkcja CatVision). Diody emitują białe światło, nadając wnętrzu ekskluzywny wygląd. Elementy sterujące jarzą się teraz delikatnym zielonym światłem – firmowym kolorem Skody. Kolor zielony rodzi także jeszcze jedno ważne skojarzenie: fakt, że 95 procent całkowitej masy pojazdu można poddać recyklingowi, podkreśla przyjazny dla środowiska charakter auta.

 

 

 

 

 

 

czytaj całość: http://www.autocentrum.pl/go/338__Nowa_Skoda_Superb_-_szczegoly_techniczne__2__0__5__763161229__28__1133__2__2__1.html