joomla templates top joomla templates template joomla

Historia sukcesów Porsche

włącz . Opublikowano w Kultowe auta

Dokładnie przed 60-laty położony został kamień węgielny pod rodzinne przedsiębiorstwo przemysłowe. Wtedy, biorąc pod uwagę skromne początki, nikt nie przypuszczał, że stanie się ono najbardziej znaczącym producentem samochodów sportowych na świecie.

 

Nowy rozdział w historii motoryzacji został otwarty 8 czerwca 1948 roku. Tego dnia pierwszy prototyp Porsche o numerze podwozia 356-001 został dopuszczony do ruchu. „Na początku rozglądałem się wszędzie i szukałem samochodu, o jakim marzyłem. Ale nigdzie go nie znalazłem. Więc postanowiłem sam sobie go zbudować" – powiedział Ferry Porsche – i do dnia dzisiejszego ten szczególny duch pedantyzmu, a jednocześnie duch pionierski widoczny jest w filozofii przedsiębiorstwa.

 

W ciągu ostatnich sześciu dziesięcioleci Porsche przeżywało nie tylko wielkie chwile, lecz również złe. Jednak dzięki efektywnym metodom produkcji, jasnej strategii rynkowej i innowacyjnym modelom, jak 356 i 911, Boxster i Cayenne, ten niegdyś niewielki specjalista od aut sportowych w zawrotnym tempie stał się jednym z odnoszących największe sukcesy i przynoszących największe zyski producentów samochodów na świecie.

 

Gdy w 1992 roku obecny szef Porsche dr Wendelin przejmował kierownictwo, Porsche osiągnęło właśnie apogeum swojego najgłębszego kryzysu. Przedsiębiorstwu groziła utrata jego najcenniejszego dobra – niezależności. Porsche stało się nagle kandydatem do przejęcia przez inne firmy. Należało działać natychmiast. I właściciele – rodziny Porsche i Piëch – poparły decyzje zarządu.

 

Wiedeking i jego koledzy z zarządu nie tylko polecili wyprodukować Boxstera, lecz także wprowadzili inne środki mające na celu poprawienie kondycji gospodarczej. Pod pojęciami „Lean Management“ i „Lean Production“ zastosowane zostały nowe procedury organizacyjne i produkcyjne. Wysiłki całej firmy w celu poprawy wydajności szybko przyniosły skutek: już w 1995 roku Porsche było znów na plusie i zaczęło – zaliczając jeden rekordowy rok po drugim pod względem obrotów, sprzedaży i zysków – zdobywać czołową pozycję w branży samochodowej.

 

czytaj całość: http://motogazeta.autocentrum.pl/go/338__Historia_sukcesow_Porsche__8__0__5__369419517.html